nadzór inwestorski poznań
17
Sty

Inwestor Zastępczy – kto to taki?

Proces realizacji budowy, bez względu na jej skalę, wydaje się od początku bardzo skomplikowany i ciężki do przejścia. Wiele wizyt w urzędach, poszukiwanie działki, projektu, adaptacja, zatrudnienie ekipy budowlanej, nadzór nad tym, co w rzeczywistości dzieje się na placu budowy, to sprawy, na które potrzebują Państwo wiele czasu, cierpliwości i wiedzy. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego na rynku budowlanym pojawił się ktoś taki, jak Inwestor Zastępczy.

Kto to jest Inwestor?

Inwestor budowlany to podmiot, który ma środki finansowe i zamierzenie budowlane. Przedmiotem może być dom, hala przemysłowa, obiekt handlowy, duże obiekty użyteczności publicznej, czy nawet lotnisko. Bez względu na rodzaj inwestycji, Prawo Budowlane określa obowiązki Inwestora, jakie musi on wykonać, by mogło dojść do rzeczonej budowy. Nakłady finansowe to nie wszystko. Inwestor musi działać zgodnie z prawem określającym realizację inwestycji budowlanej. Czy Inwestor musi działać sam podczas realizacji swojej zamierzonej inwestycji? Inwestor nie musi działać sam w kwestii podejmowania decyzji, które wymagają wiedzy budowlanej, czasu i zaangażowania. Może zatrudnić osobę lub firmę, która będzie działać w jego zastępstwie.

Kto to jest Inwestor Zastępczy?

Najprościej mówiąc, Inwestor Zastępczy to osoba lub firma, która fizycznie działa w imieniu inwestora Bezpośredniego. Inwestor Bezpośredni to z kolei osoba lub podmiot, mający prawa do działki, ale wszelkie formalności zleca uprawnionej osobie lub firmie, która pełnoprawnie podejmuje się obsługi rzeczonego zamierzenia budowlanego. JJ Grupa Inżynierska zajmuje się kompleksową obsługą procesu inwestycyjnego. Działamy w imieniu firm oraz inwestorów prywatnych prowadząc wielobranżowy nadzór inwestorski. Jakich inwestycji podejmujemy się, jako inwestor zastępczy? Prowadzimy kompleksową obsługę w przypadku realizacji inwestycji budowlanych:

 • przemysłowych,
 • handlowych,
 • użyteczności publicznej,
 • mieszkaniowych,
 • lotnisk.

Kim, według prawa, jest Inwestor Zastępczy?

Czy Prawo Budowlane określa, kim jest Inwestor Zastępczy? Niestety nie, prawo to nie określa, kim jest Inwestor Zastępczy, natomiast odpowiednia umowa, obliguje go do tego, by działać w imieniu Inwestora, dokładnie tak, jak mówi Prawo Budowlane. Definicja inwestora zastępczego pojawiła się pierwszy raz w Polskiej Normie z 25 kwietnia 2000 roku (PN-ISO 6707–2:2000 Budownictwo – Terminologia – Terminy stosowane w umowach – umowa o zastępstwo inwestycyjne).

Czy Prawo Budowlane określa, kim jest Inwestor Zastępczy?

Niestety nie, prawo to nie określa, kim jest Inwestor Zastępczy, natomiast odpowiednia umowa, obliguje go do tego, by działać w imieniu Inwestora, dokładnie tak, jak mówi Prawo Budowlane. Definicja inwestora zastępczego pojawiła się pierwszy raz w Polskiej Normie z 25 kwietnia 2000 roku (PN-ISO 6707–2:2000 Budownictwo – Terminologia – Terminy stosowane w umowach – umowa o zastępstwo inwestycyjne).

W jakich przypadkach powinieneś zdecydować się na Inwestora Zastępczego?

Osoba mająca środki finansowe, czyli Nakładca, nie ma obowiązku posiadania wiedzy na temat prawa budowlanego, procesów budowlanych i ich przebiegu. Reprezentant interesów inwestora oszczędza jego czas, który może on wykorzystać na to, w czym jest najlepszy: własny dochodowy biznes, praca, w której czuje się ekspertem, czy inne realizacje finansowe. Podejmując się samodzielnej inwestycji budowlanej, należy być przygotowanym na spędzanie mnóstwa czasu nad zrozumieniem kruczków prawnych dotyczących procesów budowlanych, wypełnianiu i dostarczaniu dokumentów do odpowiednich instytucji i trzymaniu się odpowiednich terminów. Nie masz czasu, by samodzielnie zająć się obsługą własnej inwestycji? Zatrudnij Inwestora Zastępczego.

Jak zatrudnić Inwestora Zastępczego?

Zazwyczaj zastępstwo inwestorskie opiera się na umowie zleceniu, gdzie inwestor zastępczy to zleceniobiorca, a bezpośredni to zleceniodawca. W umowie o zastępstwo inwestycyjne jasno określa się zakres pełnomocnictwa oraz wynagrodzenie. Co Inwestor Zastępczy może zrobić dla swojego zleceniodawcy? Jaki zakres prac można zlecić Inwestorowi Zastępczemu? Szereg wymaganych dokumentów dotyczących zamierzonej inwestycji, nadzór nad budową i przebiegiem prac, aż w końcu możliwość pełnoprawnego zamieszkania w budynku lub użytkowania nowo wybudowanego obiektu, wymagają od nakładcy mnóstwa poświęcenia. Prawo reguluje możliwość zlecenia tych obowiązków firmom zewnętrznym, przez co Inwestor finalnie oszczędza pieniądze, czas i zdrowie. Warto postawić na firmę z doświadczeniem, która ma swoje portfolio z udokumentowaną historią sukcesów inwestycyjnych.

Umowa o pełnienie funkcji Inwestora Zastępczego

Kodeks Cywilny nie określa jasno, jak powinna wyglądać umowa o świadczenie takowych usług. W Polsce obowiązuje tak zwana swoboda umów, dzięki czemu, mimo tego, że umowy takiej nie znajdziemy w dziale umów nazwanych, można bez problemu ją stworzyć. Według prawa podmioty prawa cywilnego mogą zawierać umowy o treści dowolnej. Kodeks Cywilny nie zamyka się twardo na umowy, które są w nim określone. W przypadku umowy o pełnienie funkcji Inwestora Zastępczego należy dostosować się do art. 750 KC Przepisy o zleceniu. Na ich podstawie sporządzamy umowę, w której określamy między innymi zakres prac, kary umowne i terminy wykonania inwestycji.

Do czego może być zobligowany, w imieniu Inwestora Bezpośredniego, Inwestor Zastępczy?

Inwestor Zastępczy to zazwyczaj niejednoosobowa działalność. Zespół specjalistów, który daje gwarancję na dopięcie wszystkich formalności dokładnie tak, jak należy. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki, co wiązałoby się z opóźnieniem procesu inwestycyjnego. W jakim zakresie działa inwestor zastępczy? JJ Grupa Inżynierska w roli Inwestora Zastępczego wykona:

 • opracowanie, uzgodnienie dokumentacji projektowej,
 • przeprowadzenie procesu wyboru wykonawcy,
 • nadzór branżowy i inwestorski nad wykonawstwem i kosztami budowy,
 • wykańczanie wnętrz,
 • uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Czy Inwestor Zastępczy zapewni terminową realizację inwestycji budowlanej?

Wykwalifikowany zespół ekspertów, który podejmuje się inwestorstwa zastępczego, jest w stanie zapewnić terminową realizację inwestycji budowlanej. O przebiegu procesu inwestycyjnego będą świadczyć kompetencje inwestora zastępczego, to, w jaki sposób działa, czyli efektywność oraz umiejętności interpersonalne. Inwestycja budowlana wiąże się z koniecznością dopracowywania wielu szczegółów na różnych szczeblach. Umiejętność dogadywania się z urzędnikami, projektantami, a także podwykonawcami leży w gestii Inwestora Zastępczego, który został zatrudniony, by działać w imieniu swojego Zleceniodawcy. W umowie o zastępstwo inwestycyjne określane są również kary umowne, które w przypadku niewykonania zleconych prac zgodnie z harmonogramem i obowiązującym prawem, są ponoszone przez Inwestora Zastępczego.

Czy warto zatrudniać Inwestora Zastępczego?

 • podczas dużych inwestycji,
 • w przypadku posiadania środków finansowych pozwalających na odpłatne zatrudnienie firmy odpowiedzialnej za zastępstwo inwestycyjne,
 • w przypadku braku doświadczenia budowlanego,
 • kiedy inwestor ma złe doświadczenia w kontakcie z budowlańcami,
 • jeżeli inwestorowi brakuje czasu na częste przebywanie na budowie i załatwianie wszelkich formalności związanych z budową,
 • kiedy podczas procesu projektowego napotkałeś problemy techniczne, z którymi nie umiesz sobie poradzić.